Hostia
Roman Kvasnica
(1962, Piešťany). Advokát. Od septembra 2006 je bez nároku na honorár právnym zástupcom zbitej študentky Hedvigy Malinovej – v tom čase v spoločnosti prevládalo presvedčenie o tom, že si študentka prípad vymyslela. Pri obrane jej ľudských práv prejavil odvahu, úctu k hodnotám a mnohým občianskym, či ústavným cnostiam a bol ochotný s vedomím „nekonečnosti“ prípadu obmedziť svoje osobné záujmy a potreby. Časopis .týždeň ho považuje za „Osobnosť roka 2008“. Napísal o ňom: „Málokedy sa stane, že advokát prekročí svoju rolu a postaví sa celou svojou osobnosťou na stranu spravodlivosti. A to bez ohľadu na stratený zisk či zmarené zákazky. Roman Kvasnica to urobil. Keď prebral zastupovanie Hedvigu Malinovej, bol už úspešným advokátom, ktorý vyhral v mnohých ťažkých sporoch.
Pero Le Kvet
(1965) Pero Le Kvet (občianskym menom Peter Volek) pracuje ako kníhkupec v trnavskom Artfore. Svoje poviedky, básne, eseje, patafyzické texty, kresby a koláže publikoval najmä v Dotykoch a Kultúrnom živote. Na rádiu Ragtime pripravoval a moderoval patafyzické relácie Mozgomiškáreň, Reprílium a Kotol pestrosti. Je autorom knihy esejí o piatich významných patafyzikoch, ktorá vyšla v roku 1996 pod názvom Eseje v pražskom vydavateľstve Clinamen. V roku 2005 mu vyšla kniha Ulovené sny (Edition Ryba). O dva roky neskôr vydal patafyzickú zbierku krátkych básničiek, nonsensov, perokresieb a vystrihovačiek s názvom Perózia (Artis Omnis). Najnovšia zbierka krátkych príbehov má názov Mäsožravé kreslo (Artis Omnis, 2009).
Pero Le Kvet na ŽLF v piatok 8. 10. 2010 o 15.00 hod v kníhkupectve Artforum v programe Kníhkupecká noc.
Peter Lipa
(1943, Prešov). Najvýznamnejšia osobnosť slovenského jazzu. Spevák, skladateľ, organizátor, moderátor, manažér jazzového diania, dlhoročný dramaturg a promotér popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni (1976). V ankete časopisu Medzinárodnej jazzovej federácie Jazz Forum sa už v 80. rokoch pravidelne umiestňoval medzi najlepšími európskymi jazzovými spevákmi. Vychádza z bluesu, soulu i klasického mainstreamového idiómu. Je veľmi flexibilný a má výbornú štýlovú orientáciu. Jeho rozpätie siaha od klasických jazzových štandardov a dixielandu cez latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock. Netají ovplyvnenie spevákmi ako Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Spontánne improvizačný typ. V súčasnosti sa dopracoval k „nadštýlovému“ pesničkárstvu. Počas svojej tvorby získal niekoľko ocenení: Cena prezidenta republiky, Cena L. Martoníka (1993), Krištálové krídlo v kategórii hudba (1998), Aurel za album Lipa spieva Lasicu v kategóriách: Album roka, Obal roka, Producent roka a Zvukový záznam (2006), Aurel Spevák roka v kategórii jazz and blues (2006). Od roku 2001 je členom medzinárodnej poroty International Jury, ktorá každoročne udeľuje ceny European jazz prize.
Peter Lipa na ŽLF: v nedeľu 3.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe Ivan „Kelly“ Köhler predstavuje Petra Lipu.
Literárny cirkus KK Bagalu
„Program Literárnych cirkusov je postavený na kontrastoch: spojovanie groteskného s tragickým, nízkeho s vysokým, slávnych so začínajúcimi autormi. To všetko je okorenené provokatívnymi veršami, aby bolo veselo,“ hovorí majiteľ súkromného vydavateľstva a principál Literárnych cirkusov KK Bagala. „Ide mi o to, prilákať nových záujemcov o slovenskú literatúru, aby „nezašla na úbytě“. Aj keby sa z tých 100 ľudí, ktorí sem dnes prišli, nadchol pre čítanie len jeden, má to zmysel.“
Literárny cirkus KK Bagalu na ŽLF v sobotu 9. októbra o 21:00 na Stanici Žilina-Záriečie
Tibor Máhrik
(1962, Nitra). Vďaka svojmu povolaniu zakotvil v Žiline, meste, ktoré mu prirástlo k srdcu. Nevie, kedy ho služba povolá na iné miesto, ale dnes sa plne venuje a pomáha zveľaďovaniu žilinskej komunity, v ktorej má nezastupiteľné miesto a svojím konaním v nej zanechal nezmazateľnú pečať svojej prítomnosti. Vyštudovaný elektroinžinier, dnes kazateľ Cirkvi bratskej. Študoval v Belfaste, Londýne, Izraeli a USA. Tibor Máhrik pochádza z rodiny so silným ekumenickým zázemím. Je ženatý, má tri deti.
Je garantom projektu Filozofická kaviareň Nadácie POLIS a jej stálym spolupracovníkom.
Tibor Máhrik na ŽLF: v stredu 6.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Farby môjho života s Danielom Pastirčákom".
Kamil Mihalov
(1977, Prešov)
Rodák z Prešova (1977), ktorý po štúdiách v Košiciach a v Bratislave (a po pobyte v Nórskom Stavangeri) žije a pracuje v Žiline. V mladosti získal viacero cien a ocenení. V súčasnosti patrí medzi výrazné zjavy slovenského klavírneho interpretačného umenia. Jeho recitály a účinkovanie na koncertoch sólo či v rámci komornej spolupráce sa stretávajú s veľmi pozitívnou odozvou kritiky aj verejnosti. Okrem koncertnej činnosti sa počas štúdia začal venovať aj účinkovaniu v tanečno-divadelných projektoch (napr. S. Sandroni - Suspicious Love). S tanečnicou a choreografkou E. Klimáčkovou vytvoril jedno z medzinárodne najúspešnejších predstavení „Lovers“, oceneného v Londýne (Aerowaves '99). Spolupráca so scénou slovenského súčasného tanca trvá dodnes. V neposlednom rade sa zaoberá teoretickou reflexiou problematiky hudobnej interpretácie, hudobnou publicistikou, ako aj organizačnými aktivitami s cieľom popularizovať klavír a všetko, čo s ním súvisí. Od roku 2006 pôsobí ako odborný asistent na Katedre hudby Fakulty prírodných vied Žilinskej univerzity v Žiline.
Kamil Mihalov na ŽLF v utorok 5. 10. 2010 o 20.00 hod na Stanici Žilina-Záriečie.
Janka Mládenková
Učiteľka anglického jazyka, zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť na Gymnáziu bilingválnom na ul. T. Ružičku v Žiline, ex-členka Slovenskej debatnej asociácie a bývalá vedúca debatného klubu. Podporuje proeurópske aktivity študentov smerujúce k účasti na modelových zasadnutiach Európskeho parlamentu i OSN (BratMUN).
Je stálou spolupracovníčkou Nadácie POLIS.
Janka Mládenková na ŽLF: v utorok 5.10.2010 o 13.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Myslenie je väčšie dobrodružstvo ako bungee jumping" (študentská exhibičná debata).
Marián Mrva
Historik, múzejník, dlhoročný riaditeľ Považského múzea v Žiline
a propagátor slovenského drotárstva a histórie Žiliny. Je autorom viacerých publikácií,
napríklad Žilina na starých pohľadniciach či Žilina a Alexander Lombardini.
Angažuje sa v občianskych združeniach a v poslednej dobe sa zameriava na
obnovu Mestského múzea v Žiline a propagáciu osobnosti A. Lombardiniho.
Na ŽLF vystúpi v programe Potulky Žilinou
Peter Ničík
(1963, Žilina). Kulturológ, dramaturg, manažér v kultúrnej a sociálnej oblasti, moderátor, občiansky aktivista. Autor hudobných a divadelných festivalov Gaia a Študentská pečať. Zakladateľ žilinského Kníhkupectva ÓM, Žilinského literárneho klubu a mesačníka Harmónia RKS. Spoluautor Grantového systému mesta Žilina, Koncepcie rozvoja kultúry Žilinského kraja, prvých ročníkov festivalov Jašidielňa a Žilinský literárny festival, projektov 100 farieb života Žiliny, Odkrývanie slov a obrazov. Autor knižky Básne z krajiny Mirandor, zostavovateľ knižiek básní žilinských básnikov. Lektor hudobných, literárnych, žurnalistických a divadelných tvorivých dielní. Prednáša o poznaní, kultúre a umení.
Je stálym spolupracovníkom Nadácie POLIS.
Peter Ničík na ŽLF: vo štvrtok 7.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Farby môjho života s Michalom Hrabovcom".
Miloš Ondrušek
Učí ako vysokoškolský pedagóg na Žilinskej univerzite. Vedie Literárny klub Silans pri KKS Žilina a najviac sa teší zo svojho syna a manželky, ktorí mu sprostredkovávajú tú najkrajšiu poéziu – poéziu života. Čo sa týka písania, píše už len príležitostne, ale o to viac číta, najmä slovenských a českých autorov. V poézii k jeho obľúbencom patria Válek, Rúfus, Vlado, Garan, Staríček, Tomáš, Leikert, Holan, Nezval atd. Podarilo sa mu vydať zbierku básní Začiatok obdobia dažďov (Artis Omnis).